06 December 2009

Eskiden 3

İki gün önce başka birşey için eski DVDlerimi karıştırırken, uzun zaman önce kaybettiğimi sandığım, tabletimi ilk aldığımda yaptığım çizimleri buldum. Onlara bakınca geçen birkaç yılda bile kabiliyetimin ne kadar ilerlediğini, tarzımın nasıl değiştiğini (tarzım da varmış breh breh =)) farkettim.

These are my "crappy" works from these past 3 years. I can't believe how much progress I made within a comparatively short time. My talents have developed so much, and my style has changed drastically. What can I say, I'm more than delighted =)


 2006
Bu çizim, üniversiteye girdikten sonra (2004) birden kendini sürekli bilgisayar başında Adobe Photoshop'u öğrenmekle beraber manipülasyon ve kolaj yapmaya uğraşan, elinde tahta oyma aletleri ve bir adet matbaa merdanesiyle şaşkına dönüp kalan benim, elimin nasıl tutuklaştığını ve korkaklaştığını iyi gösteriyor. Elbette şu anda çok çok kötü olduğunu düşünüyorum ama herhalde bunu yaptığım zaman, ki tabletle yaptığım ilk çizimlerden biridir, muhakkak çok beğenmişimdir.


 2006
Bu telefonlu kızı da Corel Painter'ı öğrenmeye çalışırken (hala etkili derecede kullanacak kadar öğrendim denemez; anlatanının berbat Amerikan aksanından dolayı Lynda derslerini dinlemeye de katlanamıyorum) bir Suicide Girl kızından bakarak yapmıştım. Eski tutucu desen alışkanlıklarımın devamı gibi duruyor.

2006
Denemeler... Denemeler... Yine bir Suicide Girl kızı pozu.


 2006
En beğenmediklerim de Adobe Illustrator'da yaptığım vektörel olanlar. Clipping Path vs gibi hiçbirşeyden haberi olmayan ben bunları yapana kadar baya ağlamışımdır =) Bunları, fotoğraf üzerinden gerçeğine yakın bir şekilde sadeleştirmeye çalışarak çizmiştim. Gayet tatsız ve sıradanlar.

Çizim sınavıyla, üstelik de birincilikle okula girdikten sonra, iki yıl elime kalem almadım, resim çizmedim. Yukarıdaki çizimlerin tümü bu dönemin sonlarına doğru, kurtulmak için yaptığım şeyler. Baktıkça ne kadar sıkılmış olduğumu hissedebiliyorum. Neyse ki artık herşey daha farklı... =)

2 comments:

  1. Ben çok güzel buldum bunları Seyhan, haksızlık ediyorsun bence :D

    ReplyDelete
  2. Bilmem ben hiç sevmiyorum işte =) Belki sadece bana hatırlattıkları dönemler yüzünden, bilmiyorum..

    ReplyDelete